Primarul Popa nu cedează, iar Rufă își caută dreptatea în instanță

Cătălin Rufă și Ioan Popa

Telenovela din fotbalul reșițean generat de scandalul dintre primărie și echipa Metalul Reșița a ajuns la un nou episod. La unul cu totul inedit, în care, administratorul judiciar al SC Metalul Reșița a deschis acțiune în instanță, solicitând primăriei suma de 2.066.666 lei. Primul termen de judecată a fost fixat pentru data de 23 august.

Metalul Reşiţa a jucat hora pe loc cu „Bătrâna Doamnă”. Metalul – UTA 0-1

Joc slab, astăzi în Valea Domanului din Reşiţa, între Metalul şi candidata la promovarea UTA Bătrâna Doamnă. Gazdele au jucat mingea mai mult lateral şi au fost aproape tot meciul masaţi în propria jumătate de teren, dar nici UTA nu a făcut un joc prea bun, plimbând mingea în afara careului şi pe lângă tuşe. În rarele situaţii când au ajuns în faţa porţii, arădenii au fost, fie neinspiraţi, fie blocaţi de portarul gazdelor, Lucic, care a avut câteva intervenţii spectaculoase, o dată fiind salvat şi de bară.

Metalul Reşiţa – Şoimii Pâncota 0-4. Carol Gurgu: „Dacă marcam noi în primele minute, alta era situaţia!”

Metalul Reşiţa, cu echipa reînnoită în iarnă, a suferit, astăzi, o înfrângere usturătoare, acasă, în Valea Domanului, cu Şoimii Pâncota, în etapa a 19-a, a Ligii a II-a, Seria a II-a. La pauză scorul a fost 0-2, iar în repriza a doua, oaspeţii au mai înscris de două ori, astfel că scorul final a fost 0-4.

Metalul Reşiţa vrea să câştige puncte şi să recâştige spectatorii

Metalul Reşiţa se pregăteşte pentru reluarea campionatului, în Liga a II-a, Seria a II-a, cu un lot schimbat aproape în totalitate, lot alcătuit din 20 de jucători, din care numai portarul Zimmermann şi doi juniori de la FC Şcolar Reşiţa, Ponoran şi Holovcici, au făcut parte la începutul campionatului. Meciul în care Metalul va arăta în ce măsură achiziţiile din iarnă au fost inspirate, va avea loc sâmbătă, 27 februarie, de la ora 11.00, în Valea Domanului, cu Şoimii Pâncota.

Metalul Reşiţa reîncepe campionatul cu o echipă nouă!

Metalul Reşiţa a obţinut, astăzi, o nouă victorie în ultimul meci de pregătire înainte de începerea campionatului. Lotul echipei este schimbat aproape în totalitate faţă de prima etapă a campionatului, singurul jucător dintre vechii componenţi ai echipei din Valea Domanului fiind portarul Zimmermann. Să zicem că, de-acum, dintre „veteranii” echipei poate fi considerat şi juniorul Ponoran, care a acumulat deja 18 meciuri în Liga a II-a.

Terenul sintetic din Valea Domanului, Metalul Reşiţa – Mama Mia Becicherecu Mic: 1-0, gol marcat de Nikola Vitorovic, în minutul 25.