pregătire

De la CSM Şcolar Reşiţa au plecat zece fotbalişti şi au venit trei, însă antrenorii speră să promoveze echipa

Antrenorii Daniei Opriţa şi Martin Tudor

În pauza competiţională de iarnă, gruparea reşiţeană de Liga a III-a s-a despărţit de aproape o echipă întreagă şi nu este exclus ca şi alţi jucători  să plece, având în vedere în faptul că perioada de transferări se încheie la sfârşitul lunii februarie.

Înotători norvegieni, stagiu de pregătire la Reşiţa!

La invitația municipalității, începând de ieri,  22 iunie, şi până în 6 iulie, la Reșița se află o delegație de 15 sportivi norvegieni, însoțiți de antrenorul principal, reșițeanca Carla Negrea Troner, de la Clubul de Înot Mandal Svømmeklubb.

Oaspeţii vor efectua un stagiu de pregătire alături de înotătorii și antrenorii Reșiței la Bazinul Olimpic din Lunca Bârzavei, în vederea participării la Campionatele Naționale ale Norvegiei. Pe toată perioada schimbului de experiență vor avea loc și excursii la obiectivele turistice din Reșița și din împrejurimi.

Metalul Reşiţa a arătat a echipă închegată. Metalul – ASU Poli Timişoara 2-1

Metalul Reşiţa a învins astăzi, în meci de pregătire, în Valea Domanului, pe ASU Poli Timişoara, echipă nou-promovată în Liga a 3-a. Meciul a fost aprig disputat, pe contre, cu relativ multe faze de poartă, cu şuturi la care portarii au intervenit bine ori cu şuturi care au trecut cu puţin în afara cadrului porţii. Metalurgiştii au fost, totuşi mai insistenţi, reuşind să-şi creeze mai multe ocazii de gol, chiar din primele minute.

Metalul Reşiţa joacă, dar nu ştie dacă mai există!

Metalul Reşiţa a întâlnit astăzi, pe Stadionul din Valea Domanului, în meci de pregătire, echipa Voinţa Lupac, din Liga a 4-a. Din cauză că partida s-a disputat la o temperatură caniculară (36 de grade Celsius la umbră), conducerile celor două echipe au convenit ca cele două reprize să dureze doar 35 de minute. La partidă au asistat aproximativ 100 de spectatori.

Metalul a rulat jucători de Liga 1, din Franţa şi Belgia! Metalul Reşiţa – CSM Lugoj 0-0

Echipa de Liga a 2-a, Metalul Reşiţa, a susţinut astăzi, în Valea Domanului, un meci de pregătire în compania  echipei de Liga a 3-a, CSM Lugoj (fostă „Vulturii"). Partida, desfăşurată sub apăsarea caniculei, s-a încheiat la egalitate, 0 – 0. Din cauza căldurii, meciul a fost întrerupt de câteva ori pentru ca jucătorii să se hidrateze, să se stropească pe cap, pe faţă, ca să reziste sub soarele torid.