Menu

Articol

A doua deplasare cu înfrângere în contul VCB Caransebeș

După un început spectaculos de campionat, cu cinci victorii din tot atâtea posibile, jucătorii de la Volei Club Banatul Caransebeș, care evoluează în Dizia A1 de volei masculin, au asuferit a doua înfrângere consecutivă. De data aceasta, în deplasarea de la Ploiești, unde au cedat cu 1-3 în fața echipei Tricolorul LMV Ploiești, echipă nou promovată.

Potrivit publicației online prahova.ro primul set a fost unul echilibrat, ambele echipe conducând pe rând. De la oaspeți s-a remarcat Birău cu un serviciu redutabil. Spre final, gazdelele s-au concentrat mai bine și s-au desprins la 17:14 și 22:20, terminând setul cu 25:20.

Setul secund a fost la discreția prahovenilor, aceștia conducând cu 3:0, 10:6 și 17:9. Elevii lui Valentin Pereu au lăsat impresia că pot reveni, însă gazdele au accelerat din nou prin Florea, Josifov și Aleksic, câștigând lejer cu 25:16.

A urmat un set în care Volei Club Banatul Caransebeș a jucat mai aproape de valoarea sa, chiar dacă ploieștenii au condus cu 4:2, 9:6 ori 11:10. Jocul foarte bun prestat de Faulkner a făcut ca oaspeții să se impună cu 25:22.

Setul al patrulea a fost și cel mai disputat, gugulanii au câștigat primele două puncte, însă ploieștenii au egalat și au trecut la conducere. Nu pentru mult timp, deoarece oaspeții s-au desprins la 10:8 și 15:13. Finalul a fost de suspans, fiecare echipă trecând pe lângă câștigarea setului. Mai lucizi și mai norocoși s-au dovedit ploieștenii care s-au impus cu 29:27 și meciul cu 3:1.

Antrenorul Valentin Pereu a trimis pe teren pe Aivars Petrusevics, Frederico Teixeira – extreme, Gregory Faulkner, Fabian Birău – centri, Laurenţiu Vînătoru (căpitan) – coordonator, Vladimir Čedić – universal, Srdjan Pantelić – libero; au mai jucat Emil Lungu, Ionuţ Teleleu, Filip Todor.

După etapa a VII-a Volei Club Banatul Caransebeș se situează pe locul III, cu 15 p, în urma echipelor SCMU Craiova și Știința Exploarări Baia Mare, dar înaintea gălățenilor de la Arcada, cu care se află la egalitate de puncte, și pe care o va întâlni în următoarea etapă.