Menu

Articol

Cea din frunte!

Simona Halep face senzație la Roland Garros. Ieri a învins-o pe ucraineanca Svitolina, pentru ca astăzi să o întâlnească în semifinale pe Caroline Pliskova. Ce mare scofală, ar spune cei care văd în Halep doar o jucătoare de pluton, incapabilă să câștige un turneu de Mare Slem. Ce atâta euforie după o victorie în fața unor jucătoare precum Cepelova, Kasatkina, Navarro ori Svitolina? Dacă le-ar fi înșirat pe drum pe Kerber, Radwanska sau Muguruza, altfel am fi discutat. Dar așa? Dar așa, trebuie spus că și Kerber, și Radwanska, Mugurza și alte 70 de jucătoare au fost prezente la turneu, dar au pierdut. Rând pe rând. Ia să fi ieșit Halep din primul tur, precum Kerber...

Nu știu dacă Simona va câștiga primul ei turneu de Mare Slem. În schimb, pot să afirm cu convingere că miercuri jucătoarea noastră a făcut cel mai bun meci de până acum din carieră. Și iarăși vor spune unii că victoria cu 6-0, 6-2 în fața Serenei Williams reprezintă meciul său de referință. Eu cred că nu este așa. Dintr-un simplu raționament: în meciul cu americanca, Simona a dominat categoric de la primul și până la ultimul ghem. Niciun moment nu s-a pus problema învingătorului, pe când în partida cu Svitolina, locul 6 WTA, lucrurile au stat tocmai invers: 5-0, în primul set, și 5-1 în setul secund pentru jucătoarea din Ucraina. Dincolo de înjurăturile pe care le-o fi primit de la cârcotașii așezați cu berea între picioare și spărgând semințe în fața televizorului, câți dintre noi mai credeau într-o minune? Să fim cinstiți. Poate un ghem-doi, hai trei, pe fondul relaxării adversarului care încă din primul set se văzuse în semifinală, dar mai mult, nu. Mai ales că setul secund, în tie-break, Svitolina ajunsese la un punct de victorie. Nu la trei sau la doi, la unul singur! Dar cât de mult înseamnă un singur punct!

Această revenire fantastică face diferența dintre meciul câștigat în fața Serenei și cel adjudecat în disputa cu Elina Svitolina. E adevărat, ucraineanca nu este de calibrul americancei, iar cei care continuă să cârcotească trebuie să înțeleagă că, cu fiecare zi, lună care trec, Serena Williams este de domeniul trecutului. A fost cea mai mare, poate chiar din toată istoria tenisului, însă acum este cazul să înțelegem și să acceptăm că este vremea Carolinei Pliskova, a Muguruzei, Kasatkinei, Svitolinei, a lui Ostapenko. Iar victoria din meciul cu Svitolina poate fi una de răscruce. Spre deosebire de victoria în fața Serenei, una de răsunet, însă, doar de palmares, pentru că pe americancă nimeni nu o putea detrona la ora respectivă, cea obținută ieri i-a deschis Simonei porțile nu doar spre primul titlu de Mare Sleam, ci și primul loc în lume.