Tot mai greu este fotbalul pentru FC Caransebeș 1913. 0-4 în deplasarea de la Cluj

Autor:

La Cluj, s-au întâlnit astăzi echipele care au acumulat până acum fiecare câte 10 puncte în clasamentul seriei a II-a. Până la pauză, gazdele au înscris de trei ori, profitând nu doar de avantajul terenului propriu, ci și de jocul foarte slab al apărării oaspeților. Iar dacă diferența pe tabelă a fost de doar trei goluri, acest lucru s-a datorat impreciziei jucătorilor antrenați de Mihai Teja care au luat la țintă bara în două rânduri.

Primul gol s-a înscris în min. 10 prin Cosmin Popescu, care a reluat cu capul centrarea lui Butean. Același Popescu a irosit o bună ocazie de a înscrie din nou, într-un duel de unu la unu cu portarul oaspeților, Oprea.

În min. 24 balonul a circulat pe traseul Greu-Cocină-Ursu, cel din urmă îl driblează pe Bușu și înscrie de la 10 metri. „U“ Cluj 2 – 0 FC Caransebeș 1913.

În min. 39, Greu ridică scorul la 3-0, în urma unui contraatac supranumeric.

După pauză clujenii au redus turația și s-au mulțumit cu scorul de pe tabelă. Totuși, în min 87 aveau să majoreze rezultatul la 4-0, când Ursu a transformat o lovitură de la 11 metri acordată în urma unui henț în careu făcut de Telecican. Peste alte două minute, fundașul oaspeților a văzut al doilea cartonaș galben și, implicit, și pe cel roșu.

Formații folosite:

„U”Cluj: Niczuly (cpt.) - Butean, Crişan, Al. Mutu, Hâmpea - Boboc, Cândea - Oct. Ursu, Greu, C. Popescu - Cocină

FC Caransebeş 1913: Oprea - Telecican, V. Suciu, Buşu (cpt.) (Stelitano) – Săulescu (Răducu), Cârstoiu, Roman, La Vecchia, Roşoagă - Livan, Stoica