Voinţa Lupac a câştigat acasă, dar ASU Poli a promovat

Voinţa Lupac a câştigat, ieri, meciul de pe teren propriu, cu ASU Politehnica Timişoara, contând pentru barajul de promovare în Liga a III-a, dar echipa promovată este ASU Poli, deoarece în prima partidă timişorenii au câştigat la o diferenţă mai mare de scor. La partida de la Lupac au asistat în jur de 1.500 de spectatori, din care aproximativ 1.000 au fost suporteri timişoreni, aceştia creând o atmosferă de mare meci.

Galeria Viola a timişorenilor a fost plasată în spatele porţii dinspre sud, după un gard, unde suporterii au oferit un fulminant spectacol de fumigene, artificii şi petarde, dar şi un spectacol sonor de cântece şi scandări. La meci au fost deplasate şi importante trupe de jandarmi, chiar şi trupe speciale cu căşti, viziere, bastoane şi scuturi.

Prima repriză a fost anostă, cu puţine şuturi spre poartă, spectacolul mai palpitant desfăşurându-se în zona Galeriei Viola, unde părea că s-a dezlănţuit o furtună de foc şi fum.

La începutul reprizei a doua, Poli a pus stăpânire pe joc, şi-a ţinut adversarii în propriul teren şi şi-a creat mai multe ocazii de gol. În minutul 55, Naidin a primit o minge pe dreapta, a centrat, iar Budur a înscris cu capul din alergare, la smiînălţime, în stânga portarului gazdelor, Petruţ, 0-1. Se părea că Poli va câştiga şi acest al doilea meci, după ce acasă câştigase în faţa Voinţei cu scorul de 5-1. După gol, tot timişorenii au fost mai periculoşi, dar au ratat ocaziile create. În minutul 68 gazdele au egalat, prin Târbăţ, care a reluat, din volé, în gol o centrare de pe partea stângă a lui Oncică, 1-1. Au mai fost două-trei ocazii ale Politehnicii, într-una din situaţii Oncică respingând o minge de pe linia porţii, dar scorul a rămas nemodificat până în minutele de prelungire, când gazdele au reuşit să obţină o victorie de consolare. Creangă a primit o minge în adâncime, portarul Burtic a ieşit în întâmpinare, Creangă a driblat spre dreapta şi a înscris cu latul pe lângă un fundaş, 2-1. După încă un minut, arbitrul a fluierat sfâşitul partidei, declanşând fiesta timişorenilor, care au năvălit pe terenul de joc. Deşi oprită din ascensiunea spre Liga a III-a, echipa Voinţa Lupac a savurat victoria, salutându-şi cu entuziasm suporterii, care i-a aplaudat cu generozitate pe jucători. După salutul adresat suporterilor locali, jucătorii Voinţei s-au îndreptat spre jucătorii Politehnicii să-i felicite, dar aceştia erau deja înconjuraţi de o mare de oameni, steaguri şi fum.

După meci, antrenorul-jucător Boşco Vişatovici ne-a declarat: „Îmi pare rău pentru jocul din repriza a doua prestat la Timişoara, n-avem ce face, asta e, în condiţiile în care avem jucători care vin de la lucru şi intră direct în teren este greu. Dar, până la urmă, per ansamblu, sunt mulţumit pentru tot parcursul campionatului. Sunt nişte băieţi care au demonstrat că au valoare. Am terminat campionatul în frunte, unde noi, o comună, ne-am bătut cu tot judeţul Caraş-Severin. Pot să felicit băieţii, pe domnul primar, care a pregătit terenul pentru baraj, vedeţi ce face pentru noi. Îi felicit şi pe băieţii de la Timişoara pentru valoarea lor incontestabilă, îi apreciez foarte mult pe suporteri, toată lumea aceasta şi ce face pentru ei. Sunt bucuros pentru victoria meritată, că am mulţumit şi noi lumea care a venit să ne vadă. Eu zic că nu ne-am făcut de râs şi în acest meci victoria Lupacului a fost meritată”.

Voinţa Lupac: Petruţ (cpt.) – Gliguţă (90+1’ Fidler), Vişatovici, Domondi, Oncică – Mezin (88’ Loba), Lazarovici (90’ Filipoaica), Târbăţ, Strein (85’ Creangă) – Marta, C. Moţi.

Antrenor-jucător: Boşco Vişatovici

ASU Politehnica: Burtic – Contescu, Gavriluţă, Gălan, Damian – Rebenciuc (86’ M. Stancu), Naidin (cpt.), Filimon – Ad. Ilie (76’ Rus) – Drăghici, Budur (58’ Vucea).

Antrenor: Sorin Brîndescu