Volei Club Banatul Caransbeş a bătut campioana!

Autor:

VCB Caransebeş a învins, ieri, acasă, campioana de anul trecut a Diviziei A1 Masculin la volei, Tomis Constanţa, cu scorul categoric de 3-0 (25-15, 26-24, 25-18). După înfrângerea din etapa trecută, în deplasare, cu liderul actual al campionatului, SCMU Craiova, gugulanii s-au mobilizat exemplar şi au obţinut o victorie care îi plasează pe locul patru în clasament.

Victoria este importantă şi a fost muncită, în ciuda faptului că oaspeţii traversează o perioadă dificilă. Tomis Constanţa a venit la Caransebeş cu numai 8 jucători şi fără antrenorul Martin Stoev, care a părăsit echipa acum trei zile. Primul set a fost un galop de sănătate pntru gazde, dar setul al doilea a fost pe muchie de cuţit, câştigat de VCB Caransebeş la mare luptă. În setul al treilea, gugulanii au fost mai proaspeţi şi, susţinuţi de cei aproape 800 de suporteri din tribune, s-au impus fără emoţii.

Jocul de sâmbătă, câştigat de elevii lui Valentin Pereu în faţa campioanei, a fost ultimul din acest an în faţa propriilor suporteri, fiindcă  VCB Caransebeş va încheia turul cu o deplasare la Baia Mare, sâmbăta viitoare, în 19 decembrie.

Cristian Stepanescu, preşedintele VCB Caransebeş, a precizat că doreşte să aducă puncte de la Baia Mare, în etapa următoare. În pauza competiţională de iarnă, Cristian Stepanescu speră să aibă parte de sprijinul sponsorilor pentru a face una sau două achiziţii, astfel încât echipa să se bată pentru primele locuri în clasament.