Volei Club Banatul Caransebeş câştigă şi se menţine pe locul al doilea (VIDEO)

Volei Club Banatul din Caransebeş a obţinut, sâmbătă, 5 decembrie, a şasea victorie din turul campionatului de volei, Divizia A1, masculin, în confruntarea de acasă, cu CS Arcada Galaţi. Susţinuţi de cei aproximativ 500 de spectatori din sala Polivalentă, şi de o galerie foarte activă, voleibaliştii Caransebeşului au început ezitant, au câştigat primul set cu dificultate, l-au pierdut pe al doilea, însă, au revenit în forţă pe final.

În primul set, gazdele au fost conduse cu 5-7, dar au revenit şi au câştigat, greu, cu scorul de 27-25. Setul al doilea a fost dominat de oaspeţi, care păreau că s-au acomodat cu atmosfera şi cu adversarul, dând impresia că pot câştiga şi meciul. Scorul din setul al doilea: 20-25. Setul trei a fost extrem de disputat, dar, până la urmă, bănăţenii s-au impus cu 32-30. Ultimul set a arătat o echipă gazdă sigură pe sine, care a închis tabela la scorul de 25-22.

Scor final, VCB Caransebeş – CS Arcada Galaţi: 3-1 (27-25), (20-25), (32-30), (25-22).

Astfel, echipa din Caransebeş, antrenată de Valentin Pereu, a mai câştigat 3 puncte şi se află pe locul al doilea în clasament, cu 18 puncte. Pe primul loc se află SCMU Craiova, cu 21 de puncte. În spatele echipei din Caransebeş se află, pe locul trei, CS Ştiinţa Explorări Baia Mare, cu 17 puncte, şi, pe locul patru, CS Arcada Galaţi, cu 15 puncte.

În etapa următoare, Volei Club Banatul Caransebeş, joacă, miercuri, 9 decembrie, în deplasare, cu liderul, SCMU Craiova.