masculin

Debut cu stângul în Divizia A la Handbal pentru reşiţenii de la CSM Şcolar

Nou înfiinţata echipă de handbal CSM Şcolar Reşiţa, susţinută financiar de primăria locală, a început noul campionat al Diviziei A, seria B, cu o înfrângere usturătoare, 29-39, în deplasarea de la Tg. Jiu, în faţa celor de la CSU Constantin Brâncuşi.

Este adevărat că oltenii, cu mai multă experienţă, porneau mari favoriţi, nu doar pentru că jucau acasă, însă acest lucru nu-i scuză pe reşiţeni pentru cele 39 de goluri primite.

Liga Zimbrilor la handbal: HC Adrian Petrea - CSU Suceava 26-24 (15-13)

Chiar dacă primul meci din această ediție de campionat l-a jucat acasă, pierzându-l în fața celor de la Odorheiul Secuiesc cu 25-26, reșițenii de la HC Adrian Petrea evoluează tot pe teren propriu și în etapa a doua a Ligii Zimbrilor. Adversară este CSU Suceava, echipă ce s-a impus în meciul inaugural cu 29-22 în fața celor de la CSM Făgăraş.

Au rezistat o singură repriză: HC Adrian Petrea – CSM București 23 - 27 (12 -13)

Derbyul etapei din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin dintre HC Adrian Petrea, locul V, și liderul la zi CSM București, corespunde așteptărilor după primele 30 de minute de joc în Sala Polivalentă din Reșița. Diferența de doar un gol, în favoarea oaspeților, dovedește acest lucru. Gazdele au început mai bine jocul și au deschis scorul prin Vaidasigan. După ce Stamate a egalat, reșițenii s-au distanțat la două goluri, însă Stamate a înscris de două ori.